Bani pe net
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora

4 participanți

In jos

Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora Empty Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora

Mesaj  Admin Joi Feb 04, 2010 1:38 pm

Crezi ca stii destule despre frauda on-line si modalitati de protectie ? Sfatul nostru este sa citesti acest
articol care cu siguranta iti va fi de folos si te poate scuti de multe neplaceri ...


Cea mai folosita metoda de frauda on-line este este phishing-ul . Prin aceasta metoda un hacker incearca sa iti
afle datele de acces de la conturile bancare , PayPal sau AlertPay, din acest motiv trebuie sa fiti foarte atenti pe
unde va introduceti datele .

Metodele de abordare ale hackerului sunt prin email , posta sau chiar telefonic , el se va da drept un angajat al
companiei respective si va cere informatii care au legatura cu conturile dvs , cel mai des sustinand ca este vorba
de vreo problema cu contul dvs ...

Trebuie sa va va amintiti mereu ca bancile sau companiile precum PayPal sau alertPay, niciodata nu contacteaza
clientii pentru a le cere informatii legate de datele de acces.

De obicei email-urile sunt insotite de date asemanatoare cu cele ale bancilor si de link-uri catre clone ale companiilor
respective.

Cum putem recunoaste o pagina clonata ?
Raspunsul sta in adresa URL (adresa web a paginii) pe care doriti sa o deschideti sau catre care sunteti indreptati.
Verificati intotdeauna URL-ul paginii pe care urmeaza sa dati click. Acesta este, poate, cel mai important aspect de
care trebuie sa tineti seama. In cazul unui atac, adresa pe care urmeaza sa dati click nu va corespunde cu cea a
site-ului la care va asteptati sa ajungeti. Comparati cele doua adrese si veti constata diferenta!

De exemplu, daca un utilizator viziteaza site-ul "eBay.com" pentru a face o achizitie si URL-ul pe care ajunge este
"eBay.fi.com" sau "10.210.145.90/ws/eBayISAPI.dll " atunci in mod cert este pe un site clonat.

Solutia ? Incercati cu date gresite !
Ca o solutie de protectie puteti incerca urmatoarea stratagema: completati mai intai, cu date gresite, formularul ce
vi se spune ca "trebuie completat". Daca aceste date nu vor genera o eroare in pagina, atunci nu sunt verificate in
nici un fel (asa cum ar trebui sa se intample in mod normal!), ci sunt doar stocate pentru folosire ulterioara. In acest
caz, este foarte probabil sa fie un atac phishing.

Keylogger
O alta metoda prin care un hacker incearca sa iti afle datele poate fi keyloggerul , un program care inregistreaza tot
ceea ce tastati . Se poate instala in computerul dvs manual sau prin intermediul unui virus .

Ca recomandari ar fi in primul rand folosirea unui program un program antivirus fiabil, o solutie firewall de incredere, cu
filter de spam, daca se poate cu updat-urile la zi si sa-ti introduci parolele cu ajutorul tastaturii virtuale din Windows pe
care o poti deschide cu comanda (Start > Run... > osk.exe) .

Patru sfaturi ca sa te asiguri ca site-ul accesat este legitim :

1. Atentie la modul in care va divulgati informatiile confidentiale. Indiferent daca alegeti sa trimiteti fisa fiscala personala
prin internet, sau cumparati un bilet de avion, ori faceti o rezervare online la un hotel, trebuie sa divulgati informatii extrem
de confidentiale folosind internetul. In consecinta, verificati, nu o data, nu de doua ori, ci de mai multe ori unde se trimit datele!

2. Asigurati-va ca sistemul dvs. este protejat: folositi un program antivirus fiabil, o solutie firewall de incredere, cu filter de
spam; actualizati-va sistemul si aplicatiile cat de des posibil.

3. Evitati campanile de spam si phishing: nu deschideti e-mailuri sau informatii atasate de la destinatari necunoscuti. Companiile
nu trimit niciodata e-mailuri (adresate catre "Drag utilizator"), ci formulare tiparite personalizate prin serviciile postale. Nu accesati
nici un link regasit in aceste e-mailuri, nici macar cel de "dezabonare". Puteti declansa descarcari ulterioare de alte forme de
malware si sa compromiteti securitatea sistemului.

4. Fiti atent la achizitiile online: activati-va filtrele antiphishing: asigurati-va ca site-ul foloseste o criptare SSL (Secure Socket Layer)
si metode de securizare a procedurii de autentificare ,uitati-va dupa prefixe "http". Daca vi se solicita acceptarea unui certificat pentru
aceasta sesiune, verificati ca numele de pe acest certificat sa fie numele institutiei de la care ati solicitat servicii si ca este semnat de
o autoritate de certificare precum Thawte sau VeriSign.


Cu respect
Staff Forum Bani Pe Net
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 962
Data de inscriere : 24/11/2009
Varsta : 43
Localizare : Torino

http:// www.castiguri-garantate.info

Sus In jos

Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora Empty Re: Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora

Mesaj  Admin Sam Feb 13, 2010 12:17 pm

Iata un exemplu de maill , pe care l-am primit in aceasta dimineata , puteti da click pe link
insa nu cumva sa introduceti date ...

"
ACTUALIZAREA INFORMATIILOR SI DOCUMENTELOR PRIVIND DATELE DE
IDENTIFICARE ALE CLIENTILOR BANC POST

Bancpost isi anunta clientii ca in prezent deruleaza o campanie
de actualizare si completare a datelor de identificare ale
acestora.

Aceasta actiune este in conformitate cu Legea nr. 656/2002 cu
modificarile si completarile ulterioare si cu Regulamentul
Bancii
Nationale a Romaniei nr. 9/2008 privind cunoasterea clientelei
in
scopul prevenirii spalarii banilor si finantarii terorismului,
cu modificarile ulterioare.

Termenul legal pana la care actiunea de actualizare si
completare
a datelor trebuie finalizata este 15 februarie 2010. Incepand cu
aceasta data, accesul clientilor la conturile proprii va fi
restrictionat pana cand acestia vor da curs solicitarii de
furnizare / actualizare a datelor personale.

Tot ce trebuie sa faceti este simplu click pe linkul de mai jos
pentru actualizare si completarea a datelor :


http://www.bpneton.com/actualizarea/datelor/personale/clientbncpost/login.as


copyright ©️ Bancpost 2010
numar mesaj securizat #00009122442774

"

Emailul l-am primit de la decumentebp@clientii1.com.de , insa imi aparea de la Bancpost | Fastbanking .
Am trimis specimenul si celor de la Bancpost , poate il pot opri pe tip ...
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 962
Data de inscriere : 24/11/2009
Varsta : 43
Localizare : Torino

http:// www.castiguri-garantate.info

Sus In jos

Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora Empty Re: Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora

Mesaj  Ly Sam Feb 13, 2010 4:20 pm

si eu am primit astfel de mesaje dar mi-au dat de banuit din prima pt ca nu aveam nici un cont facut la banca respectiva sau ceva de genu ca sa-mi ceara datele ....le dau delete din prima ...dar am avut o perioada in care primeam in fiecare zi si nu puteam sa le stopez... Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora 791422
Ly
Ly
Membru Vip
Membru Vip

Mesaje : 107
Data de inscriere : 16/12/2009
Varsta : 44
Localizare : Bv

Sus In jos

Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora Empty Re: Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora

Mesaj  Honiawa Lun Feb 15, 2010 4:59 pm

Eu primesc cam o data pe luna de la "Raiffaisen Bank" Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora 487232 Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora 487232 Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora 487232 si nici macar nu am cont acolo. Din pacate le'am sters nu va pot pune o mostra, dar acus apare urmatorul Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora 487232
Honiawa
Honiawa
Moderator
Moderator

Mesaje : 405
Data de inscriere : 29/12/2009
Varsta : 37
Localizare : Iasi

Sus In jos

Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora Empty Re: Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora

Mesaj  Emy Lun Feb 15, 2010 5:00 pm

de la raiffasen am primit si eu anul trecut cu gramada...nici eu nu aveam treaba cu ei Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora 325252
Emy
Emy
Membru Vip
Membru Vip

Mesaje : 317
Data de inscriere : 03/12/2009
Varsta : 40
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora Empty Re: Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora

Mesaj  Honiawa Sam Feb 20, 2010 11:26 am

Ia uitati ce am primit azi:

** Liberty Reserve Account Block Notification **

Your account has been blocked due to numerous invalid login attempts. You will be unable to send and receive funds until your account has been activated.

Click here to remove block from your account:

http://www.libertyreserve.com/en/customer/unblock.aspx?id=3781028172&s=HF30B23N4237&verify=1&action=unblock

Failing to unblock your account will result temporary account suspension.

Sincerely,
Liberty Reserve Customer Service


Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora 981783 Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora 981783 Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora 981783
Honiawa
Honiawa
Moderator
Moderator

Mesaje : 405
Data de inscriere : 29/12/2009
Varsta : 37
Localizare : Iasi

Sus In jos

Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora Empty Re: Frauda on-line si modalitati de protectie impotriva acestora

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum